Haber

Nijer, Nijerya ile diplomatik ilişkilerini kesti

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) cuntasının liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Nijerya ile diplomatik ilişkiler kesildi

Ulusal basında, Nijer’deki askeri cuntanın, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) ülkede devam eden liderlik krizini çözmeye yönelik çabalarının ardından Nijerya ile diplomatik ilişkileri kestiği bildirildi.

Nijer’de askeri darbeyle yönetim ele geçirildi “Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)”Sözcü Amadou Abdramane, dün devlet televizyonunda okunan açıklamada, Nijer’in Abuja, Paris, Lome ve Washington büyükelçilerinin misyonuna son verildiğini duyurdu.

Nijerya, 26 Temmuz’da Nijer’de yaşanan darbe olaylarının ardından ülkedeki elektriği durdurduğunu açıklamıştı.

ECOWAS Dönem Lideri ve Nijerya Devlet Lideri Bola Ahmed Tinubu dün Nijer’de yaşanan olaylarla ilgili arabuluculuk yapmak üzere bir heyet gönderdi.

Tinubu, arabuluculuk komitesini gelişmelere karşı dostça davranmaya çağırdı.

Cuntaya verilen süre azalıyor

ECOWAS, 30 Temmuz’da düzenlediği inanılmaz tepede Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için askeri cuntaya bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerini yansıtıyordu.

Yönetimde asker bulunduran Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda uyardı. Gine de cuntaya destek açıklaması yaptı.

Öte yandan Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya da üyesi oldukları ECOWAS’ın askeri müdahalesine destek vereceklerini açıkladı.

adalarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu