Haber

Sırbistan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlandı

Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Belgrad’daki Türkiye Büyükelçiliği tarafından resepsiyon düzenlendi.

Belgrad’da bir otelde düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Osame Zukorlic, İstikrarlı Bölgesel Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Edin Cerlek, Sırbistan Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Nemanja Staroviç, Sırbistan katıldı. Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Goran Aleksic. ????, farklı ülkelerin diplomatik temsilcileri ve büyükelçilik çalışanlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

İstiklal Marşı ve Sırbistan İstiklal Marşı ile başlayan resepsiyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Büyükelçi Aksoy burada yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Bu büyük bayram sevincimizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.” söz konusu.

Türkiye’nin 85 milyonu aşan bir nüfusa sahip olduğuna işaret eden Aksoy, “Türkiye, genç ve eğitimli nüfusuyla çağdaş bir devlet haline geldi.” dedi.

“Türkiye ve Sırbistan bağlantılarının altın çağını yaşıyor”

Aksoy, Türkiye ile Sırbistan’ın ilişkilerinin altın çağını yaşadığını belirterek, Türkiye’nin Sırbistan’da giderek güçlendiğini söyledi.

Sırbistan’ın Novi Pazar Başkonsolosluğu’nun 2021 yılında, Niş Başkonsolosluğu’nun ise geçen yıl hizmete girdiğini belirten Aksoy, Belgrad’dan İstanbul, Ankara ve İzmir’e, İstanbul’dan da Niş ve Kraljevo’ya direkt uçuşlar düzenlendiğini kaydetti.

Büyükelçi Aksoy, Türkiye-Sırp ticaret hacminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in hedeflediği 5 milyar dolar seviyesine yaklaştığını vurgulayarak, Sırbistan’daki Türk yatırımlarının son 10 yılda 1 milyon dolardan 400 milyon dolara çıktığını söyledi. yıllar.

Aksoy, Sırbistan’daki Türk şirketlerinin 10 binden fazla kişiye istihdam sağladığını belirtti.

Türkiye-Sırp bağlantılarının kültürel bağlara dayandığını belirten Aksoy, Yunus Emre Enstitüsünde 4 binden fazla Sırp vatandaşının Türkçe öğrendiğini belirtti.

Programda misafirlere özel hazırlanan Türk yemekleri ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu