Ekonomi

ASHİB Başkan Yardımcısı: Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ticaret Heyeti Faaliyetleri Verimli Geçti

Akdeniz Balıkçılık ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, Ticaret Bakanlığı’nın hedef ülkeler listesinde yer alan Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdikleri ticaret heyeti faaliyetlerini anlattı. 2023’te 20 puan ek destek sağlayacak ticaret çok verimli geçti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde ve Ticaret Bakanlığı ile uyum içinde düzenlenen Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ticaret heyetlerine başkanlık eden ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, “Çerçevesinde 19-23 Haziran tarihleri ​​arasında düzenlenen Angola Ticaret Heyeti’ne 250’den fazla Angola firması ve 400’den fazla firma ile 27 firmamız katıldı.

Türkiye’nin Angola pazarında geçen yıl yüzde 7,5 artışla 213,7 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştığını, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ise yüzde 81 artışla 96 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Yamanyılmaz, bu ülkelerin de yüzde 81’lik artışla 96 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi. Orta Afrika’da stratejik bir konum ve Türk ihracatçıları için yeni fırsatların olduğunu söyledi.

Yamanyılmaz, “Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, inşaat, ilaç, otomotiv yan sanayi, eczane, iş ve madencilik makineleri, mekanik makineler, gıda işleme makineleri, beyaz eşya, demir çelik sektörlerinde 2,5 milyar dolar” dedi. Angola pazarındaki ana potansiyel sanayi işlerinin ortasında Bu ülkede tahıl, kümes hayvanı eti, malt, bisküvi, şeker ve çikolata ürünleri, bitkisel ve hayvansal yağlar gibi potansiyel tarım ve beslenme ürünlerinde 1,4 milyar dolarlık bir pazar var. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde en önemli potansiyel sanayi ürünleri iş ve madencilik makineleri, otomotiv ana ve yan sanayi, demir çelik, elektrikli makine ve kablolar, iş makinaları ve dokuma sektörleridir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, potansiyel tarım ve gıda ürünleri, deniz ürünleri, kümes hayvanları Et, süt ve süt ürünleri, bakliyat, bulgur, un, hazır çorbalar, soslar, salça, makarna, şekerli ve çikolatalı ürünler, bisküvi, mineral su, meyve suyu ürün kümeleri için 391 milyon dolar. Bu nedenle konuşma branşlarında faaliyet gösteren firmalarımızın Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne çok daha fazla ihracat yapma şansı var” dedi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) son yıllarda Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti pazarlarında da atılımlar yaptığına dikkati çeken Yamanyılmaz, şunları kaydetti:

“Akdenizli ihracatçı Angola pazarında geçen yıl 19,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son 5 yılı değerlendirdiğimizde bu ülkede yüzde 43,4’lük bir artış yakaladık. Kimya, demir-çelik, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörlerinde Angola’da, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ise 2018’de 2,5 milyon dolar olan ihracatımızı 2022’nin prestijiyle 11,2 milyon dolara çıkardık. bu ülkede hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar makarna, bisküvi ve gofret ürün kümelenmesinde çok başarılı bir şekilde ilerlemektedir. ihracat potansiyeli olan her branşta yeni işbirlikleri kurmak ve ticaretimizi daha üst seviyelere taşımaktır.” – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu