Ekonomi

SPK’nın Twitter’daki açıklamasını yoruma kapatması yatırımcıları rahatlatmak yerine kızdırdı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son dönemdeki sessizliğini dün akşam bozarak resmi sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklama yorumlara kapatılınca yatırımcılar kotasyonlarla isyan etti.

Eylül 2022’deki jenerik gelişmeler, 2023’te artan volatilite, sarsıntı felaketlerinde günlerce açık kalması ve halka arzlarda görülen fiyatlamalar nedeniyle SPK pek çok “sorunun” ve “sorunun” muhatabı olurken, dikkatleri üzerine çekiyor. susması veya geç müdahale etmesi.

2022 yılında görülen yükselişlerle adından söz ettiren ve hatırı sayılır miktarda yatırımcı kazandıran Borsa İstanbul’daki süreçler zaman zaman oldukça sorgulanabilir hale geliyor. Küçük yatırımcıların haklarını koruma ve piyasaların düzenli ve şeffaf bir şekilde işlemesini sağlama misyonuna sahip olan SPK, 2023 yılında yetkili bir kurum olarak artan volatilite ve soru işaretleriyle dolu süreçlerle beklentiler oluşturmaktadır. Yatırımcılar beklentilerine cevap bulamazken kurumun sessizliği tepkileri artırıyor.

Son günlerde artan telaffuzlara rağmen SPK açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir.” denildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul’da yürütülen süreçlerin Kurul ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edildiğini bildirdi.

SPK’dan yapılan açıklamada, bazı yayın organları ve sosyal medyanın Borsa İstanbul pay piyasasında işlem gören şirketler hakkında herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan asılsız açıklamalarda bulunduğunun gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Uluslararası piyasalarla tam entegre olan sermaye piyasamız güvenilir, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermektedir.” söylendi.

Yatırımcıların hak ve menfaatlerini korumak birinci önceliğimizdir. Borsa İstanbul’da yürütülen süreçler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir.

Piyasaları bozucu işlem ve eylemler ile sermaye piyasasının inanç ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların tespiti halinde, Kurulumuzca sorumluları hakkında Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde cezai ve idari yaptırımlar uygulanacaktır. .’

Ancak kurum açıklamasını yoruma kapattı.

Bu durum yatırımcıların isyanına neden oldu.

İşlemleri sorgulayan yatırımcılar ise yorum yapamamalarına tepki gösterdi.

?

?

?

Pek çok paydada görülen hareketlerin piyasa dinamikleri ile açıklanması güç olurken,

Halka arzlardaki süreçler de uzun süredir tartışma konusu.

Seçim sürecindeki belirsizliğin de etkili olduğu Borsa’da yapılan işlemler,

Hem iktidar hem de muhalefet tarafından eleştirildi.

Açıktır ki, SPK’nın piyasada daha aktif olması veya en azından bağlantıyı canlı tutması istenmektedir.

haberegirdir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu