Haber

Suudi Arabistan ve ABD, Sudan’daki ateşkesin yarın 21:45’te yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Suudi Arabistan ve ABD, Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çatışan 7 günlük ateşkesin Sudan’da 22 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 21.45’te yürürlüğe gireceğini ve görüşmelerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini duyurdu. Sudan’daki krizi çözmek için Cidde şehri.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan ve ABD tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Sudan ordusu ile HDK arasında 7 günlük ateşkes teyit edildi.

Açıklamada, Sudan’daki çatışmayı sona erdirmek için Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yaşanan doğrudan görüşmeler sırasında varılan ateşkesin yeniden başlayacağı kaydedildi. Sudan’da 22 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 21:45’te uygulanacak.

Suudi Arabistan ve ABD gözetiminde yapılan bu kısa süreli anlaşmanın Sudan ve STK temsilcileri tarafından imzalandığı belirtilen açıklamada, 7 gün sonrasına kadar geçerli olacak ateşkesin devam edeceği bilgisi verildi. yürürlüğe girmesi, tarafların onayı ile uzatılabilir.

Açıklamada, Sudanlı tarafların ateşkesin başlamasından önceki süre içinde sahada herhangi bir askeri kazanım peşinde koşmama taahhüdü verdiği belirtilirken, “Tarafların uygulanmayan ateşkes ilan ettikleri biliniyor. Ancak Suudi Arabistan ve ABD tarafından uluslararası düzeyde desteklenen bir ateşkes izleme mekanizması olacak.” söylendi.

Açıklamada ayrıca Cidde’deki görüşmelerin devam edeceği ve sivillere yönelik güvenlik ve insani koşulların iyileştirilmesi konusunun önümüzdeki görüşmelerde ele alınmasının beklendiği belirtildi.

Sudan genelinde uygulanacak “acil insani yardım ulaştırmak ve temel hizmetleri sağlamak” amacını taşıyan kısa vadeli ateşkes anlaşması, tarafların insani yükümlülüklere ilişkin Cidde Deklarasyonu’nda verilen taahhütlere uymasını içeriyor.

Al Jazeera televizyonunun Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde, Sudan’da çatışan taraflar arasında bir haftalık ateşkesin sağlandığı belirtildi.

Suudi Arabistan’daki müzakereler

ABD ile Suudi Arabistan’ın Sudan’daki krizi çözmek için 6 Mayıs’ta Cidde kentinde başlattığı taraflar arasındaki müzakereler sonucunda 11 Mayıs’ta “Cidde Deklarasyonu” imzalandı.

Açıklamada, Sudan ordusu ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü saldırıdan kaçınacağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının her iki taraf için de öncelikli olduğu vurgulandı.

Sudan’daki çatışmalar

Sudan ordusu ile STK arasında 15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde taraflar arasında artan görüş ayrılıkları sonucu silahlı çatışma çıktı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve 259 bin kişinin komşu ülkelere taşındığını bildirdi.

IOM, çatışma devam ederse 1,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden edileceğini tahmin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu