Ekonomi

Rus bankası VTB Bank İran’da ilk kez temsilcilik açtı

İran Ticareti Geliştirme Örgütü Lideri Ali İstek Peymanpak, bir Rus bankasının ülkesinde ilk kez temsilcilik açtığını açıkladı.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Peymanpak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank’ın İran’da temsilcilik açtığını duyurdu.

Peymanpak, “Ticaret Geliştirme Teşkilatı’nın devam eden çalışmaları sonucunda Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank, İran’da temsilcilik açtı. Bu, İran’da doğrudan varlık gösteren ilk Rus bankası ve bir kısmı döviz gelirinin güven ağından bankacılık ağına aktarılması ve ticaretin şeffaflığında etkili olacaktır” dedi.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin yaptırımları altındaki İran ve Rusya, ticari ve mali işbirliklerini artırarak doları bankacılık işlemlerinden ve ikili ticaretten kademeli olarak çıkarmaya çalışıyor.

Rus heyeti bugün İran’ı ziyaret edecek

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, bugün heyetiyle İran’ı ziyaret ediyor.

Novak’ın ziyareti sırasında İran ile Rusya arasında bir dizi ekonomik anlaşmanın yanı sıra Kuzey-Güney Koridoru için değerli bir ulaşım ağı olarak görülen Rasht-Astara Demiryolu anlaşmasının da imzalanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu