Ekonomi

Otomobil alacaklar dikkat: Sıfır otomobil satışlarında 3 yıl sonra bir ilk

3 yıl aradan sonra ilk kez sıfır araçlarda indirimler başladı. İlk defa sıfır otomobil için indirim dönemi başladı ve fiyatta indirime gidildi. 2 ay öncesine kadar yeni araçlar bulunamıyordu ama şimdi yeni araçlar gün yüzüne çıktı. Bazı bayiler yüzde 3-5 oranında indirim uygulamaya başladı.

CNN Türk’te yer alan habere göre; İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bazı araçlarda yüzde 3-5’e varan indirimler görüyoruz. Yıl sonuna doğru bu rahatlamayı daha çok hissedeceğiz.” söz konusu.

Ertemel, bir başka açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ticaret Bakanlığımızın hayata geçirdiği uygulama olumlu etkilerini göstermeye başladı. Uygulama sonrasında spekülatif fiyatların önüne geçilmektedir. Birkaç nedenden dolayı talepte düşüş yaşandığı için ikinci elde fiyat artışlarının durduğunu söyleyebiliriz.

Otomobil satışı ile ilgili kurallar net bir şekilde tanımlanmış olsa da bu tür uygulamalarla karşılaşabiliyoruz. Bakanlığımız da bu konunun bilincinde olarak denetimlerini çok yönlü bir şekilde sürdürüyor.

Ayrıca vatandaşlarımız bu bahis konusunda oldukça hassastır. Hem basında hem de sosyal medyada bu tür durumlarla karşılaştığını söyleyenleri görüyoruz.

Kontrollerin sıkı tutulması, vatandaşlarımızın yüksek fiyat taleplerine cevap vermemesi ve yeni araçlarda yaşanan tedarik sıkıntılarının oldukça azalması nedeniyle bu tip araçlar eskisi gibi satılamıyor veya alıcı bulamıyor. Bir süre sonra denenen bu teknikler etkinliğini kaybeder.

Temmuz ayında sıfır araç talebi yüksek olmasına rağmen ikinci el pazarında düşüş yaşandı. Krediye erişimdeki zorluklar, talepteki düşüşün değerli nedenlerinden biridir.

Yönetmeliğin etkisiyle ticari araç satın alan bireysel kullanıcıların yani kayıt dışı ticaret yapan bireylerin yaklaşık yüzde 40’ının siparişlerini iptal ettiğini söyleyebiliriz. Bu sayede ihtiyaç sahibi araç almak isteyen vatandaşlarımızın talebi gündeme getirilmiş oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu