Haber

MİT’in düzenlediği DEAŞ operasyonuna dünya basını ne yazdı? İşte sözde liderin evi de dahil olmak üzere diğer detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, MİT’in DEAŞ terör örgütüne indirdiği darbeyi de açıkladı.

“DEAŞ’IN SÖZDEKİ LİDERİ KUSURLU OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadele büyük ve güçlü olan Türkiye vatandaşlarının gurur kaynağıdır. Terör örgütlerini bastırdık. Bu mücadele Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağlıyor ama onlar bunun farkında değiller. NATO bünyesinde PKK/PYD’ye karşı verimli mücadele veren tek ülkedir. MİT, DEAŞ. Uzun süredir söz başı Ebu Hüseyin el-Kureyşi’nin peşindeydi. Bu kişi dün Suriye’de etkisiz hale getirildi.” sözlerini kullandı.

DÜNYA BASIN MANŞETLERİ

Bu açıklama dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Suriye’nin kuzeyinde görev yapan ve operasyonun arka planını takip eden bir AFP muhabiri, Cumartesi günü Türk istihbarat ajanlarının ve Türkiye’nin desteklediği yerel askeri polisin Afrin’in kuzeybatısındaki Cinderes’te bir alanı abluka altına aldığını bildirdi. Mahalle sakinleri AFP’ye yaptığı açıklamada, operasyonun hedefinin okul olarak kullanılan terk edilmiş bir çiftlik olduğunu söyledi.

“Türkiye BÜTÜN BÖLGEYİ KONTROL ETMEKTEDİR”

France 24 bu gelişmeyi “Erdoğan, DEAŞ lideri olduğundan şüphelenilen Al Quarashi’nin Suriye’de etkisiz hale getirildiğini söyledi” başlığıyla okuyucularına sundu. CNN International, sözde liderin Ekim ayında bir selefinin öldürülmesinin ardından göreve geldiği bilgisini paylaştı.

Al Jazeera, “Erdoğan, DEAŞ liderini Türkiye’nin öldürdüğünü duyurdu” başlığıyla yaptığı haberde Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi. MİT imzalı harekata geniş yer veren ABD merkezli CBC News, Türkiye’nin Suriye’deki pozisyonuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı; Türkiye, 2020’den beri Suriye’nin kuzeyine asker konuşlandırdı ve tüm bölgeleri kontrol ediyor.” Yunan In.gr, “Türk istihbaratı DEAŞ’ın başını etkisiz hale getirdi” başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı.

İLK FOTOĞRAF

Öte yandan operasyonun gerçekleştirildiği konuttan ilk görüntüler geldi. Kureyşi’nin etkisiz hale getirildiği evin görüntüleri dünya basınında da yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu