Haber

Manzara videosunun aydınlattığı otobüsün bagaj kapağının çarptığı yayanın ölümüyle ilgili gerekçeli karar açıklandı.

MUHAMMET MUTAF/SİDAR CAN EREN – Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yolcu otobüsünün bagaj kapağının çarpması sonucu Munzur Çayı’na düşen ve kaybolduktan 19 gün sonra cenazesi bulunan Engin Eroğlu’nun ölümüne neden olan iki sanık hakkında gerekçeli karar 4 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. hazırlandı.

Tunceli-Ovacık karayolu üzerinde, araç ve yaya yoğunluğunun fazla olmadığı Gökmeydanı mevkiinde bulunan Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, o sırada 29 yaşında olan Engin Eroğlu’nun vefatı üzerine 15 Haziran 2019’da görüldü. Tutuksuz yargılanan olayla ilgili olarak, “İhmalle kişinin ölümüne neden olmak” suçundan 4 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Mesut İ. ile Erdal S. .karar ilişkisini açıkladı.

Gerekçeli kararda, Eroğlu’nun koyunlarını otlatmak için evden çıkmasının ardından herhangi bir haber alınamaması üzerine arama çalışması başlatıldığı, otoyolda Eroğlu’na ilişkin şapka, cep telefonu ve kan lekesi bulunduğu, şoka girdiği belirtildi. olay yerinde amortisör bölümleri ve otobüse ait kaporta modülü bulundu.

Kararda, olay günü Ovacık Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Ovacık’tan İstanbul’a otobüsle seyahat eden AR’nin kardeşi Ç.R, otobüsten video görüntüsü aldı. Eroğlu’nun otobüsün yanından geçtiğini ve kapağın Eroğlu’na çarpmış olabileceğini açıklamasının ardından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı’nın hazırladığı video kayıt görüntüleri izleme raporunun yer aldığı kararda, 69 saniyelik görüntünün 23. saniyesinde Eroğlu, görüntüye otobüsün sağ önünden sağ önden girdi. Yoldan, 24. saniyede görüntüden çıkan ve 33. saniyede otobüsün durduğu, 32. ve 33. saniyelerde tekrar izlenen sahnede, “Kafasını vurdu” şeklinde olaya karışan şahıs Şoförün “Nereyi kapatmadın” dediği duyulup diğer kişinin “Nereye” dediği ve aynı kişinin “Özle” dediği ve dönüş otobüsü 68. saniyede rayların olduğu yerde durduğu için suçlandı. Konuşmanın geçtiği belirlendikten sonra görüntülerin incelendiği belirtildi.

“Bagajın kapağını kapatarak yollarına devam ettikleri anlaşıldı”

Kararda, İstanbul Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda, otobüsten kopan bagaj kapağı ile olay yerinde bulunan vücut parçasının boya karşılaştırmasının fiziksel ve kimyasal özellikler açısından benzer olduğu belirtildi.

Mahkeme, Eroğlu’nun cesedinin ekipler tarafından 3 Temmuz 2019’da Munzur Nehri’nde bulunduğunun belirtildiği kararda, olayın kabulüne ilişkin olarak, “Otobüsün bagaj kapağının açılıp bir süre sonra inmesi sonucu otobüse çarptı. Araç istikametine göre ters istikamette yürüyen Eroğlu’na nehre çarptığında, düştüğünü gören sanık Erdal’ın tekrar düştüğü yere geldiği, tam olarak gelmediği anlaşıldı. Çarpışma noktasında, sanıklar ve birkaç yolcunun araçtan inerek örtüyü alıp taktığı, örtüyü bagaja yerleştirip yollarına devam ettikleri değerlendirmesine yer verildi.

Fotoğrafçı CR, ifadesinde cep telefonuyla otobüsün camından doğa fotoğrafları çektiğini, çekimler sırasında dikkatini çeken özel bir şey olmadığını söyledi.

Seyir halindeyken herhangi bir çarpma sesi veya gürültü duymadığını kaydeden Ç.R, “Otobüs durdu ve geri geri gitmeye başladı. Araçta bir sorun var sandım. Ne oluyor diye merak ettim, gittik. Munzur Nehri kenarında bagaj kapağını gördüm.Kapağı aldık, bagajın menteşeleri.Eğilmiş olduğu için değiştiremedik.Kapağı alırken hiçbirine dikkat etmedim. kan izleri, şapka mı cep telefonu mu var. Bagajda kan var mı farketmedim. Engin’in kaybolduğunu arkadaşım ihbar ettikten sonra olayı öğrendim. Kardeşim AR’yi aradım. Engin’in etrafında kan izleri, cep telefonu, şapka ve yol kenarında iki amortisör olduğunu öğrenince, olayın otobüsün kasasının çıkmasıyla ilgili olabileceğini düşündüm. Kardeşime olay yerinin fotoğrafını çekip kendisine gönderdiğimi söyledim.” ifadelerini kullandı.

Sanıklara videoyu izlettiğini anlatan Ç.R, “Olayın bizimle ne alakası var?” dediler dediler.

Sürücünün hatalı olduğu tespit edildi

Mahkemenin sanıkların kusurlu sorumlulukları açısından yaptığı değerlendirmenin yer aldığı kararda şu ifadelere yer verildi:

“Aracın sanık Erdal’ın idare ve idaresinde olduğu, sanık Mesut’un yedek sürücü ve yardımcısı olduğu, sanığın gerekli özen ve dikkati göstermediği, trafiğe bozuk araçla çıktıkları açıktır. Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nin raporunda, sürücü Erdal’ın kusurlu olduğu ve bagaj kapısını kilitlemeyi unuttuğu öğrenildi.Ölen Engin’in hatasız olduğu, kazanın bagaj kapağının arızalı olduğu düşünülerek meydana geldiği belirtildi. her iki sanığın da olayın oluşmasında, kapaktaki arızayı bilmelerine rağmen araçta teknik arıza olduğu, yola çıkmaları nedeniyle kusurlarının bulunduğu, mahkememizce aracın usulüne uygun kapatılmasından ve denetlenmesinden sorumlu olduklarına karar verilmiştir. ancak sanıklar arızalı olduğunu bildikleri bagaj kapağı ile trafiğe çıkmışlar ve söz konusu kapağı kilitlemeyi unutmuşlardır.”

Kararda sanıklar Mesut İ. Kapakta bir sorun olduğunu bildiklerini kaydeden Erdal S., “Ancak dikkat ve özen yükümlülükleri gereği olağan dışı sonucu öngörmelerine ve olmasını istememelerine rağmen trafiğe çıkıyorlar. ‘Bir şey olmaz’ saikiyle sadece şansa veya başka etkenlere, hatta kendi marifetlerine veya bilgilerine güvenerek, sanıkların bilinçli taksirle hareket ettikleri anlaşılmıştır.” ifadeler yer aldı.

Gerekçeli kararda sanıklar Mesut İ. ve Erdal S’ye, kendilerine atfedilen kusurun nitelik ve nitelikleri değiştirilerek belirlenen “taksirle ölüme sebebiyet verme” kabahatinden 4 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. sürücünün belgelerinin 3 yıl süreyle geri alınmasına karar verdi.

haber-reyhanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu