Ekonomi

Karadeniz’de hamsi bolluğu bitti, tekneler 2 gün boyunca balık avlamayacak

Karadeniz’de hamsi avı sezonu özellikle yılbaşı öncesi son yılların en bol olduğu dönem olurken, son günlerde bu bolluğun azalmaya başlaması üzerine tekneler iki gün hamsi avlamama kararı aldı.

Trabzon Toptan Balık Hali’ne bugün itibariyle hamsi gelmediği, bunun nedeninin ise tekne sahiplerinin 2 gün boyunca hamsi avlamama kararı aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili konuşan balıkçı esnafından Adem Kaygusuz, “Dün hamsi bol miktarda geldi, kilosu 50 TL civarındaydı. Bugün hamsinin gelmemesinin nedeni ise hamsinin Hopa’nın ortasında olması” dedi. Gürcistan’ın da bitmesi üzerine tekneler ‘İki gün balık avlamayalım’ kararı aldı. İki gün denize çıkmayacaklar. Hamsi Türk karasularına gelsin ki “Rahat avlanalım. Gürcü balıkçılar ve Türk balıkçılar böyle bir karar aldılar. Devletin koyduğu bir yasak yok. Teknelerimiz böyle bir karar aldı. Dün gece itibariyle bu yasak kararını verdiler. İnşallah Cumartesi günü mümkünse tekneler tekrar denize açılacak” diye konuştu.

Balıkçılardan Ahmet Çoğamış, hem Türk hem de Gürcü tarafında avlanan teknelerin böyle bir karar aldığını kaydederek, “Hamsi şu anda sınırı karşı tarafa geçemediği için tekneler avlanmama kararı aldı. 2 gün. Her iki tarafta avlanan tekneler bu kararı aldı. Şu anda hamsinin kilosu 100 TL’dir” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu