Haber

Çin, Filipinler ikmal gemisine çarpan gemiyle ilgili açıklama yaptı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Sahil Güvenlik gemisinin Filipin tedarik gemisine çarpması sonucu yaşanan olaya ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, “Ren’ai Jiao (İkinci Thomas Shoal) Çin topraklarının bir parçası. Filipinler’e ait iki sivil gemi ve iki sahil güvenlik gemisi, Çin’in izni olmadan Ren’ai Jiao sularına girdi.” dedi.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri dün yaptığı paylaşımda, Çin Sahil Güvenlik gemisinin Filipin ikmal gemisine çarptığı anlara ait görüntüler yayınladı. Ordu, Çin’in eylemlerinin deniz hukukuna aykırı, tehlikeli ve sorumsuz olduğunu belirtti.

Söz konusu olayla ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı, olayın yaşandığı bölgenin ‘Çin bağlantılı bölge’ olduğunu belirterek, “22 Ekim’de Filipinler’e ait iki sivil gemi ve iki sahil güvenlik gemisi sınıra girdi. Çin’in izni olmadan Ren’ai Jiao’nun suları.” Çin Sahil Güvenlik gemilerinin uyarılarını görmezden gelerek Ren’ai Jiao lagününe girdiler. Ren’ai Jiao (İkinci Thomas Shoal) Çin topraklarının bir parçasıdır. Çin’in bölgesel egemenliğini ve denizcilik hak ve çıkarlarını korumak için Ren’ai Jiao lagününe doğru ilerlediler. “Hukuka ve uluslararası hukuka uygun olarak gerekli önlemler alınmıştır. Olay yerinde yapılan müdahale profesyonel ve ölçülüdür” dedi.

nurdagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu