Ekonomi

Brezilya kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul eden yasa tasarısını onayladı 

Investing.com – Brezilya meclisi, kripto varlıkları bir yatırım aracı olarak tanıyan yasa tasarısını onayladı.

Brezilya’da onaylanan yasa tasarısıyla kripto para üniteleri, Latin Amerika ülkesinde benimsenme yolunda kıymetli bir adım atmış oldu. Yasa yürürlüğe girdikten sonra Bitcoin, ülkede bir ödeme aracı olarak kullanılabilecek ve ayrıyeten kripto para üniteleri, yatırım aracı statüsüne kavuşacak. Kripto paraların ödeme süreçlerinde kullanımının ise Brezilya Merkez Bankası nezaretinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Onaylanan yasa tasarısında ayrıyeten kripto para sanayisini denetlemek için bir ünite kurulmasına yönelik unsur de var. Bu sayede ülkede kripto para servis sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren şirketler, sıkı formda denetlenecek. Böylelikle ülkede faaliyet göstermek isteyen yabancı kuruluşlar da lisans kapsamına alınacak. 

Yasa tasarısında öne çıkan düzenleyici kurallar ortasında son günlerde büyük tartışmalara yol açan müşteri fonlarının borsa fonlarından farklı tutulması maddedi öne çıkıyor. Bilindiği üzere kripto piyasasını bir sefer daha kaosa sürükleyen FTX, ticari faaliyetlerinde müşteri fonlarını kullanmasından ötürü toplu çekim taleplerini karşılayamadı ve iflas etti.

Kripto para yasa tasarısı önündeki son mahzur Cumhurbaşkanı onayı

Kripto para ünitelerinin benimsenmesinde değerli bir adım olarak görülen bu yasa tasarısının hayata geçmesi için Cumhurbaşkanı onayı gerekiyor.

Bu süreçte tasarının yasalaşması biraz vakit alabilir. Çünkü Brezilya’da Ekim ayında gerçekleşen seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, az bir farkla rakibi Lula da Silva’ya yenildi. Seçim sonrası hile tartışmaları, ülkeyi bir müddet siyasi kaosa sürükledi. Bolsonaro, daha sonra seçmenlerine teşekkür ederek, maddelere hürmet duyulması gerektiğini söz etti ve protestolara son verilmesini istedi.

Seçimi kazanan aday Lula da Silva’nın yeni yıl ile birlikte misyonuna başlaması bekleniyor. Lula da Silva’nıın kripto paralarla ilgili görüşü, ülkede yasa dışı faaliyetleri engellemek gayesiyle mahallî uygulamaların uluslar ortası standartlara uyumlu hale getirilmesi istikametinde. Bu bağlamda tasarının yasalaşması konusundaki karar, yeni Cumhurbaşkanına Lula da Silva’ya kalabilir.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu