Yaşam

Atatürk Kültür Merkezinde Bu Hafta: 28 Kasım – 4 Aralık

MÜZİK TAKVİMİ // 29 KASIM // AKM MÜZİK PLATFORMU // 19.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu,dünya müziğinin Türk Müziği’ne olan yansımalarını Atatürk Kültür Merkezinde Müzik Takvimi konserleriyle dinleyiciye aktarmaya devam ediyor. Dünya çapında yaşanan sosyolojik ve tarihî gelişmelerinTürk Müziği’ne ve müzik kültürümüze olan yansımalarının aktarılacağı 29 Kasım Salı akşamı gerçekleşecek performansta, dinleyiciler doküman ve görsellerle vakitte müzik seyahatine çıkacak.Türkiye ve Dünya tarihinde iz bırakan toplumsal, kültürel ve siyasi olayların müzik kültürümüze olan şaşırtan bağlarının yapıtlarla dinleyiciye sunulacağı gecede; Gizem Coşkun ve Alper Akaryıldız yapıtları seslendirirken, sazda; Şükrü Özoğuz, Yağmur Alım, Onur Cicin, Hüseyin Özkılıç sahne alacak. Bu özel programı Mehmet Güntekin koro ses ve saz sanatkarlarının refakatiyle sunacak.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ & CHARLES OLIVIERI MUNROE & JULİDE YALÇIN // 1 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri, Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde devam ediyor. AKM Tiyatro Salonu’nda 1 Aralık’ta gerçekleşecek konserde orkestrayı şef Charles Olivieri Munroe yönetirken, keman sanatkarı Jülide Yalçın solist olarak yer alacak. Konserde A. Dvorak’ın “Othello Üvertürü”, F. Mendelssohn’ın “Keman Konçertosu” ve J.Suk’un “Peri Masalı” müzikseverlerle buluşacak.

ANADOLU ATEŞİ // 3 ARALIK // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, çabucak hemen her yöreden derlenmiş 3.000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün bir proje olan Anadolu Ateşi, 3 Aralık Cumartesi akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Bugüne kadar 85 ülkede, 3.500 şov ile 20 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, Atatürk Kültür Merkezi izleyicilerine halk danslarını bale, çağdaş dans ve dansın öbür disiplinleri ile sentezleyerek çağdaş standartlarda kültürel bir şölen yaşatacak.

KAHVE KONSERLERİ: SOLO FLÜT RESİTALİ // 3 ARALIK // ÇOK GAYELİ SALON // 11.00

Atatürk Kültür Merkezinin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri’nde 3 Aralık Cumartesi günü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solo flüt sanatkarı Bülent Evcil’in resitali yer alıyor. AKM Çok Hedefli Salon’da müzikseverlerle buluşacak Evcil, Barok devirden günümüze kadar uzanan ve Türk bestekarların yapıtlarının yer aldığı solo flüt repertuvarının geniş örnekleriyle sanatseverlerle bir ortaya gelecek. Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından “jenerasyonunun en iyi flütçüsü” olarak tanımlanan sanatçı, Bach, Old English Air, J. İber, P. Mascagni, F. Say, C. Debussy ve A. Piazzolla’nın yapıtları ile Türk müziğinden potpuri ile müzikseverlere ziyafet yaşatacak.

HALK ÖYKÜLERİMİZ VE TÜRKÜLERİMİZ // 3 ARALIK // ÇOK GAYELİ SALON // 19.30

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, kahramanlıktan vefata, doğumdan aşka hayata dair pek çok olaydan beslenen türküleri, öyküleriyle birlikte dinleyicilerin beğenisine sunacak. Atatürk Kültür Merkezi Çok Gayeli Salon’da 3 Aralık’ta gerçekleşecek konserde Anadolu’nun kadim türküleri hem öyküleri hem ezgileriyle yüreklere seslenecek. Şef Uğur Kaya idaresindeki İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda, sanatkarlar Halil Altıngöz ve Sevinç Demir solist olarak yer alacak.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

UKULELE ATÖLYESİ // 29,30 KASIM // 16.00, 16.30

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ukulele Atölyesi, müziksever minikleri orijinal bir enstrümanla tanıştırıyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı daima birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede orijinal bir müzikle tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, tıpkı vakitte geniş bir ukulele repertuvarına da sahip oluyor.

RİTİM ATÖLYESİ // 29,30 KASIM // 11.00, 14.00

Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir tecrübe sunuyor.Eğitmen Eda Kocatürk idaresinde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla evvel ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim kümeleri ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için hoş bir fırsat yaratıyor.

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 29,30 KASIM // 12.00, 15.00

Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatkarların hayatına sokuyor. Çocuklar bu sayede hem ritim hislerini geliştiriyor hem de bir orkestranın modülü olma, el-göz- beyin uyumunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma üzere kazanımlar elde ediyor. Eğitmen Eda Kocatürk’ün idaresindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

KLASİK MÜZİKLE TANIŞMA ATÖLYESİ // 4 ARALIK KASIM // 11.00, 12.00

Atatürk Kültür Merkezi Aralık ayı boyunca çocukları Klasik Batı Müziği’nin en değerli bestekarları ve en kıymetli yapıtlara sahip isimleriyle buluşturacak. Atölyelerin birincisi 4 Aralık günü Johann Sebastian Bach ile başlayacak. 40 dakika boyunca çocuklarla klasik müziği, bestekarları ve bestekarların ünlü yapıtlarını buluşturacak olan atölyeler Eğitmen Sevinç Oğuzsoy önderliğinde ve Uğraş Durmuş ile Atılgan Kaplanoğlu’nun eşliğiyle gerçekleştirilecek. Klasik Müzikle Tanışma Atölyeleri ile çocuklar klasik müzik yapıtlarından örnekleri canlı olarak dinleyecek, bestekarları daha yakından tanıyacak ve yapıtlara kelam, hareket, beden perküsyonu ve oyunlarla eşlik ederek müzik estetiklerini ve müzik repertuvarlarını geliştirme fırsatı yakalayacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu