Ekonomi

Antalya Havalimanı Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hava ulaşımında yolcu ve uçak trafiğindeki artışa vurgu yaparak, “İstanbul Havalimanımız Avrupa’nın en işlek havalimanı. Antalya Havalimanımız da dün tüm zamanların rekorunu kırdı.” sözlerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dün EUROCONTROL Avrupa Havacılığına Genel Bakış 2023 Dönemi Hava Trafik İstatistikleri ile tüm zamanların rekorunu kıran Antalya Havalimanı’ndaki yolcu ve uçak trafiğini değerlendirdi.

Güvenli ve konforlu ulaşım ağlarıyla dünyayı Türkiye’ye bağladıklarını, dün Antalya Havalimanı’nda tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Kaliteli hizmetimiz ile ulaşımda zirvedeyiz, dünyaya hoş geldiniz diyoruz. Gerçek amaca yönelik gerçek adımlarla ilerliyoruz. Bu başarılar, rekorlar ülkemiz adına sevindirici gelişmeler. 22 Temmuz Cumartesi günü iç hatlarda 19 bin 587, dış hatlarda 190 bin 557 olmak üzere toplam 210 bin 144 yolcuya hizmet verdik. İç hatlarda 111, dış hatlarda 1051 yolcu ile birebir bir gün yaşıyoruz. .

Uraloğlu, EUROCONTROL Avrupa Havacılığına Genel Bakış Raporu’nda 10-16 Temmuz 2023 dönemine ilişkin açıklanan hava trafik istatistiklerine ilişkin, İstanbul Havalimanı’nın günlük ortalama 1487 uçuşla Avrupa’nın en ağır havalimanı olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Abdulkadir Uraloğlu, Türk Hava Yolları’nın 10-16 Temmuz döneminde en fazla uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında günde ortalama 1.616 seferle 3. sırada yer aldığına da dikkat çekti.

Bakan Uraloğlu, “Ülkemizin havalimanları arasında İstanbul Havalimanı’nın ardından dünyada 7. sırada yer alan havalimanımız, ortalama 1018 seferle Antalya havalimanı oldu. Bu bilgi ile İstanbul Havalimanı’nın (yüzde 18) ve Antalya Havalimanı’nın (yüzde 9) performansının 2019 performansının üzerinde olduğu görüldü. Haziran haftası verileri ile 10-16 Temmuz 2023 dönemi verileri karşılaştırıldığında uçuşlarda yüzde 0,57 artış görüldü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu