Haber

AK Partili Zeybekçi: Katliam ayrı ticaret ayrı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekçi, İzmir’de mermer ve doğaltaş fuarında yaptığı konuşmada İsrail ile ticaret ilişkilerini değerlendirdi.

“Eyvallah! Bu katliamı kınıyoruz” diyen Zeybekçi İsrail’le ticaretin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini savundu. İsrail’le ticaretin sürmesi gerektiğini savunan Zeybekçi; “Hassas çalışma yapılması gerektiğini savunuyoruz. Yasaklı ürünlerden ziyade belki kayda alma şeklinde. Denizli biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük bakır kablo ihracatçısı olan bir şehir. İsrail’de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var” diye konuştu.

Evrensel’in haberine göre “Katliam ayrı ticaret ayrı” mesajı veren Zeybekçi, “Yani eyvallah! İsrail’in Müslümanlara yaptığı bebek katliamını nefretle kınıyoruz. Ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de, İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke. 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. Onunla ilgili daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de çalışıyoruz” dedi.

‘AK PARTİ’NİN CÜZDANI AĞIR BASIYOR’

Bu arada Emek Partisi Denizli İl Örgütü yaptığı yazılı açıklamada Zeybekçi’nin sözlerine ve AK Parti’nin İsrail politikalarına tepki gösterdi. EMEP Denizli İl Başkanı Havva Meşe imzalı açıklamada, “Kınama sözle, ticaret canla başla sürüyor” denildi. Nihat Zeybekçi’nin sözlerine atıfta bulunan Meşe, “Hem ‘kınıyoruz’ diyeceksiniz hem de ‘ticaret sürsün’ diyeceksiniz. Bu iki yüzlülüğün bir başka aşamasıdır. İsrail’in katil olduğunu kabul edip ticaretin sürmesini istemek, ‘cüzdan ağır basıyor’ demektir. Katliamın son bulması için askeri ve ticari tüm anlaşmalar iptal edilmeli gerçekçi adımlar atılmalıdır” dedi.

Denizli’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında İsrail’in 7. sırada olduğunun altını çizen Meşe, “Denizli’den İsrail’e ihracat geçen yıla göre yüzde 29,79 arttı. 2023 Mart ayında Denizli patronlarının İsrail’e yaptığı ihracat 6 milyon 100 bin dolar iken 2024 Mart ayında yüzde 29,79 artarak 7 milyon 917 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak-mart ayı rakamları karşılaştırmasında ise 2023 yılında yapılan üç aylık ihracat 23 milyon 573 bin dolarken, 2024 yılında 25 milyon 493 bin dolar oldu” ifadelerini kullandı.

LEZİTA PATRONU DA İHRACATÇILAR ARASINDA

Meşe ayrıca açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Greve çıkan Lezita işçileri jandarma şiddetiyle gözaltına alındı. Gazze’de Filistinlilere uygulanan işkence Lezita işçilerine uygulandı. Denizlili Lezita patronu da İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında İsrail’e ihracat yapanlar arasında. İktidarın küçük ortağı Büyük Birlik Partisi kurucuları arasında yer alan AKP’den milletvekili adayı olan Mustafa Semerci’nin sahibi olduğu Pamukkale Kablo da Gazze’ye yönelik saldırılar sürerken ihracat yapanlar arasında. İsrail katliamı sürdürürken Türkiye ihracatı sürdürdü. Bu iki yüzlülük sözlü kınama ile geçiştirilemez” Meşe son olarak İsrail’le ticari ve askeri gizli ya da açık tüm ilişkilerin sonlandırılması çağrısında bulundu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu