Haber

Yeni Zelanda ve Fiji askeri işbirliği anlaşması imzaladı

Yeni Zelanda ve Fiji, başta ABD ve Çin olmak üzere bölgede kutuplaşmanın arttığı bir dönemde askeri işbirliğine ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Kuvvetlerin Statüsü Anlaşması (SOFA), Yeni Zelanda Savunma Bakanı Andrew Little ve Fiji İçişleri ve Göçmenlik Bakanı Pio Tikoduadua tarafından Fiji, Suva’da imzalandı.

Little yaptığı yazılı açıklamada, imzalanan muhtıranın Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri ile Fiji Cumhuriyeti Askeri Kuvvetleri arasında yakın işbirliği için yasal bir çerçeve olduğunu vurguladı.

Pasifik ülkeleri olarak birçok güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Little, “Bu anlaşma, insani yardım ve afet müdahale işbirliğimiz de dahil olmak üzere, ordularımızın birlikte daha etkin çalışması için önemlidir.” söz konusu.

İki bakan ayrıca eğitim, deniz güvenliği, savunma işbirliği ve afet ve insani müdahale uyumu önceliklerini özetleyen bir niyet beyanı imzaladı.

Fiji Başbakanı Sitiveni Rabuka, Yeni Zelanda’ya yaptığı son ziyarette Çin ile 2011 savunma muhtırasından çekilme niyetinin sinyalini verdi.

Geçen yıl Ekim ayında Fiji, Avustralya ile bir savunma işbirliği anlaşması da imzaladı.

Çin’in geçen yıl Solomon Adaları ile bir güvenlik muhtırası imzalamasının ardından ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda, bölgede nüfuz arayışlarında Pasifik Adası ülkeleriyle işbirliğini artırıyor.

haber-uzunkopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu