Haber

Türk lirasını klozete atan fenomen hakkında 7 buçuk yıl hapis talebi

Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun hakkında Türk lirasını klozete attığı gerekçesiyle “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama” cürümlerinden toplamda 7 yıl 6 aya kadar mahpus cezası talebiyle iddianame düzenlendi.

‘Mika Can Raun’ lakabıyla tanınan Mikail Can Kurnaz isimli toplumsal medya fenomeninin 21 Ekim tarihinde 100 TL’yi klozete atarak üzerine sifon çektiği görüntüler sosyal medyada tepki toplamıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görüntülere ilişkin soruşturma başlatıldı. Mikail Can Kurnaz hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Kurnaz’ın müzik eşliğinde elindeki 100 TL’lik banknotu önce önünde bulunan alana bıraktığı, devamında ise elleriyle klozeti gösterdiği ve eline aldığı 100 TL’lik banknotu klozete yanlışsız atıp sifona bastığı anlatıldı. Bu anları çektiği görüntüde ise, “100 TL’yi niye attın, üstüne bastın diyenler için aşkom, yani insanlar Avrupa’da derelere, çeşmelere atıyor, bir şey olmuyor. Ben ülkemizin kanalizasyonuna 100 lira kazandırdım suç mu?” formunda kelamlar sarf ettiği kaydedildi.

‘Takipçilerim ile etkileşim kurmak için bu paylaşımı yaptım”

Şüpheli savunmasında, görüntülerin kendisine ait olduğunu, 100 TL’lik banknotu tuvalete atmayıp yere bıraktığını, takipçileri ile etkileşim kurmak için bu türlü bir paylaşım yaptığını söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. İddianamede, kuşkulu Mikail Can Kurnaz’ın Atatürk’ün manevi varlığına ve devletin egemenlik alameti olan Türk Bayrağı’na yönelik aşağılama kastı ile hareket ettiği belirtildi.

7 buçuk yıla kadar hapis talebi

Savcılık, şüpheli Kurnaz’ın “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama” cürümlerinden toplamda 2 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi. İddianame gönderildiği mahkemece kabul edilirse kuşkulu önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu