Ekonomi

TechXtile Start-Up Challenge yeni girişimcileri bekliyor

BURSA (İGFA) –Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde, dokuma alanında Ar-Ge ve girişimciliğin desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen TechXtile Start-Up Challenge’a katılanlar yatırım almaya devam ediyor.

2020 yılında ileri teknoloji ısıtma kumaşı projesiyle finalist olan ve bugün 10 milyon dolar değerlemeye ulaşan İltema firması, aldığı yatırımlar ve işbirlikleriyle büyümeye devam ederek hedefini 100 milyon dolara çıkardı.

Moderatörlüğünü TechXtile Program Koordinatörü Ufuk Batum’un yaptığı Akıl ve Fikir Buluşmaları etkinliğinin konusu “Bir Yatırımın Anatomisi” oldu. Davetliler arasında 2020 yılında finale kalan İltema’nın kurucu ortağı Ayhan Prepol ve İltema’ya yatırım yapan Aksa Akrilik A.Ş.’nin CFO’su Erdinç Kazak vardı. Online olarak gerçekleştirilen ve birçok girişimci ve yatırımcının takip ettiği programda; Türkiye’de start-up ekosisteminin geliştirilmesine yönelik öneriler sıralanırken başarılı örneklere de yer verildi.

Isınma sorununa çözüm sağlayan ısıtıcı kumaş projesiyle 2020 yılı finalistlerinden biri olan İltema’nın kurucu ortağı Ayhan Prepol, girişimi hakkında bilgi vererek TechXtile Start Up Challenge’a katılmanın avantajlarını aktardı.

İltema’yı ortağı Akademisyen Mustafa Erol ile birlikte İzmir’de kurduklarını belirten Ayhan Prepol, “İltema ısınma sorununa çözüm üreten bir firma. Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda birçok alanda ısıtma ürünleri üretmekteyiz. İlk patent başvurumuzu 2014 yılında yaptık ve ancak 2016 yılında şirketleştik. Çünkü üretime ve sanayiye dayalı bir start-up’ın yükselişi, oyun ve finans gibi alanlardan daha hızlı olamaz. Bunun üretim aşaması yani OEM aşaması çok zaman alıyor. Aksa ile yatırım görüşmelerine başladığımız 2020 yılında pandemi döneminde biz de Techxtile Start-Up Challenge programına katılarak finalist olduk. “2012 yılından bu yana hammadde tedarik ettiğimiz Aksa Akrilik A.Ş., 2021 yılında işletmemize yatırım yaparak büyümemize katkı sağladı” dedi.

Techxtile Start-Up Challenge’a katıldıktan sonra geniş bir kitleye ulaştıklarını kaydeden Prepol, “TechXtile çok faydalı işler yapıyor. Eğitimlerle ufuklar açıyor. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve yurt dışına ürün ihraç eden bir otomotiv firması, fuardaki sunumumuz Techxtile Start-Up Challenge ile iletişime geçti ve biz hala kendisiyle çalışıyoruz.Ayrıca diğer departmanlardan birkaç müşterimizle de bu şekilde ilişkiler kurduk.Bu nedenle genç girişimcilere tavsiyem, bu yarışmaya ne kadar çok katılım sağlarsanız o kadar çok katılım göstermenizdir. ekosistemi ve kendinizi anlatırsanız, o kadar fayda görürsünüz. Arkamızda güçlü bir şirketin olması ve bize inanan yöneticilerin olması çok değerliydi. “Aksa stratejik açıdan bizim için çok değerli bir partner. Güçlü firmalarla birlikte projeler yaptık. Ayrıca küçük ev aletleri alanında da Türkiye’de güçlü bir organizasyonla yeni bir projeye başlıyoruz. Önümüzdeki yıl ticarileştirme konusunda harekete geçeceğiz. İlk başladığımızda elimizde sadece bir tane kumaşımız vardı. Bu kumaşı kullanarak ısıtmalı işler yapabiliyorduk ama yüksek voltajlarda, yüksek sıcaklıklarda işler hazırlayamıyorduk. Maksimum 40-50 dereceye ulaşabildik. Daha sonra küçük bir ev aletleri firmasıyla yaptığımız çalışmada 150 dereceye kadar ulaştık. Kabloyla ilgili üretim hattını da kurduk. Yeni projeler geliyor. Büyüklü küçüklü birçok firmayla proje aşamasındayız. Yola çıktığımızda milyon dolarlık bir hedefimiz yoktu. Amacımız mümkün olduğu kadar büyümekti. Artık 100 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaşmayı hedefliyoruz. Bir girişimci fikrine inanıyorsa ve çevresinden olumlu yorumlar alıyorsa mutlaka fikrinin peşinden gitmelidir. “Eninde sonunda başarıya ulaşacaktır” dedi.

KAZAK: START-UP DÜNYASI BİR HAZİNEDİR

Dokuma sektöründe yünün eşdeğeri olan akrilik elyaf üretimiyle tanınan Aksa Akrilik CFO’su Erdinç Kazak, 2008 yılında teknolojideki değişiklikler nedeniyle insanların akrilik elyafla büyümek yerine daha gelişmiş malzemelere yöneldiğini söyledi. özellikle iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi nedenlerden dolayı insanların tercihleri.

Türk iş dünyasının klasik eserler üretmeye daha fazla vakit ayırmaması ve katma değere daha fazla odaklanması gerektiğini savunan Kazak, “Çok geleneksel ürünler üretiyoruz ve maliyetlerimiz Hindistan, Vietnam, Bangladeş gibi ülkelere göre yüzde 40 daha yüksek. Bu ülkeler yakın zamanda AB ile Serbest Ticaret Anlaşması imzaladılar. Artık sadece üretim maliyetlerinde değil, gümrük vergilerinde de avantajlı olacaklar. Vizyonumuzu çok yükseğe koymamız gerekiyor. “Bunu yaptığımızda ülkemiz biraz daha kalkınabilecektir” dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 ARALIK

TechXtile Start-up Challenge programı sırasında çok başarılı girişimlere tanık olduklarını hatırlatan Program Koordinatörü Ufuk Batum, TechXtile’e başvuruların 15 Aralık’a kadar devam ettiğine dikkat çekerek, yazılımdan proses yumuşatmaya kadar dokumanın her yönü hakkında fikir veya öneride bulunabileceklerini söyledi. malzemelerden doğal elyaflara, dijitalleşmeden koruyucu malzemelere kadar. Türkiye genelinde projesi olan girişimcileri programa katılmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu