Yaşam

Saçınıza Zarar Vermemek İçin Tarak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

Saçlarımız bizim kıymetlilerimiz. Bu yüzden saçlarımıza en yıpratmayacak biçimde süreç uygulamalıyız. Gerçek tarak seçimi de tam olarak burada ehemmiyet kazanıyor. Saçlara ziyan vermemek için kullanmanız gereken yanlışsız tarak kullanımlarını sıraladık…

1. Taraklar saçlarımızın sahip olduğu doğal yağı dağıtırken kullandığımız en değerli araçlar.

Bu yüzden kullanımları da saç tiplerine nazaran olmalıdır. Şayet saçınızın yapısına nazaran bir tarak kullanmazsanız hem saçlarınızdan olur hem de acı çekebilirsiniz. Bu yüzden birinci dikkat edilmesi gereken şey tarağın çeşidi.

2. Şayet sönük ve hacimsiz saçlara sahipseniz sizin kullanacağınız tarak ahşap saplı, sert kıllı ve geniş aralıklara sahip kalın bir fırça olmalı.

Bu tarak seçimi saçlarınızı daha hacimli ve havalı gösterecektir. Sönük saçlar bu halde daha efektif kullanılabilir.

3. Saçlarınız kıvırcıksa ve buklelerinizi daha bariz hale getirmek istiyorsanız çok dişli ayarlanabilir bukle tarakları tam size nazaran.

Bu taraklar birden fazla, kıvırcık saç numarasına nazaran ayarlanabilir dişlerden oluştuğu için kendi saç hacminize nazaran ayarlama yapabiliyorsunuz. Hem bukleleriniz bozulmuyor hem de kıvırcık saçlarınız kırılmıyor.

4. Saçlarınız çok çabuk karışıyor ve kolay kolay açılmıyorsa üç boyutlu taraklardan denemelisiniz.

Bu taraklar esnek yapısıyla çok karışık olan saçları kolaylıkla açabiliyor. Üstelik asla kırılma yapmıyor.

5. Tekrar çok ince yapılı saçlarınız varsa doğal kıllardan yapılmış tarakları tercih etmeniz daha yanlışsız olacaktır.

Zaten hassas olan saçlarınızın daha fazla kırılmaması ve ziyan görmemesi ismine bu doğal kıllardan üretilen yumuşak fırçalar sizi kurtaracaktır.

6. Islak saçlarınızı tararken de yeniden ince uçlu geniş aralıklı düz taraklar tercih etmelisiniz.

Özellikle ıslak saçların en büyük kurtarıcıları bu taraklar.

7. Şayet uzun saçlıysanız saçlarınızı tabandan uca hakikat taramalı, saç tabanlarına tarağınızı çok fazla bastırmamalısınız.

Bu yüzden uzun saça sahip olanların kullanacağı tipten bir tarak tercih etmelisiniz. Sık dişli ve büyük taraklar uzun saçlarınızı ziyan vermeden taramanıza yardımcı olur.

8. Tüm bunların yanında fön çekerken kullandığınız taraklar da tıpkı ölçüde kıymetli.

İyi bir fön tarağıyla hem saçınıza daha fazla ısı vermez hem kırılmasını önlersiniz. Ahşap fön fırçası saçın elektriklenmesine mahzur olur ve yuvarlak hali sayesinde kırık fön çekmeye fayda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu