Rus

Rusya Dışişleri: Moskova’nın Londra’nın son eylemlerine yanıtı çok sert olacak

İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly’in ‘İngiltere’nin Rusya’nın askeri ataşesini sınır dışı edeceği ve Rus gayrimenkullerinin diplomatik statüsünü kaldıracağı’ yönündeki açıklamasını Telegram kanalından değerlendiren Zaharova, Moskova’nın Londra’nın son eylemlerine karşı yanıtının çok sert olacağını belirtti.

Zaharova, “Londra’yı, herhangi bir düşmanca eylemin kaçınılmaz olarak orantılı bir karşılık alacağı konusunda defalarca uyardık. Yanıtımız çok sert olacak” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın, ‘Rusya Federasyonu’nun kötü niyetli eylemlere karıştığı’ yönündeki İngiliz iddialarını son derece sorumsuz ve kategorik olarak kabul edilemez olarak değerlendirdiğini kaydeden Zaharova, şöyle devam etti:

“İngiltere’nin Londra’daki Rusya Büyükelçiliğindeki askeri ataşenin sınır dışı edilmesi ve Rusya’ya ait bazı mülklerin diplomatik statüsünün kaldırılması da dahil olmak üzere 8 Mayıs’ta açıklanan Rusya karşıtı önlemleri haklı çıkarmak için başkentin yakınındaki ticari depolarda çıkan yangında bazı ‘Rus izleri’ bulunduğu yalanını ortaya attı. Ve tüm bunları herhangi bir belge veya somut bir kanıt sunmadan yapıyor.”

Daha önce İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, Londra’nın Rus askeri ataşesini sınır dışı edeceğini, Rusya’ya ait bazı gayrimenkullerin diplomatik statüsünü kaldıracağını ve Rusların diplomatik vize almasına yeni kısıtlamalar getireceğini ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu