Haber

Rıza Kayaalp ve Selçuk Can Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Türkiye’ye döndü

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 130 kiloda gümüş madalya kazanan Rıza Kayaalp ve 72 kiloda altın madalya kazanan Selçuk Can yurda döndü. Kayaalp ve Can, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 130 kilo Greko-Romen stilinde mücadele eden Rıza Kayaalp, finalde rakibi Semenov’a yenilerek podyumun ikinci basamağına yükseldi. Greko-Romen stil 72 kilo kategorisinde yarışan Selçuk Can, finalde rakibini mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu. İki şampiyon, çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü. Ankara Esenboğa Havalimanı’na inen şampiyonları vatandaşlar çiçeklerle karşıladı.

“İstemediğimiz bir maçtı”

Rıza Kayaalp, burada yaptığı konuşmada son yılların en iyi performansını sergilediğini belirterek, “Finalde rakibime puan vermemek için biraz daha zorlandım. Hiç istemediğim bir oyun sergiledim. Rakibim maçın başında bunu denedi, normal şartlarda vermezdim ama o benim dışarı çıkmamam için biraz daha ileri gidince istemediğimiz bir oyun çıkardım. oyun” dedi.

Avrupa şampiyonu olmak istediğini ancak istemediği bir maçta mağlup olduğunu belirten Kayaalp, şöyle konuştu:

“Bu şampiyonluğu kazanmak istiyordum. Çünkü rekor kıracaktım. Avrupa şampiyonluğu rekoru benim olacaktı. Bunun hırsıyla biraz daha konsantre olduğumu söyleyebilirim. Tabi ki yaptığım bir maçtı. İstemiyorum ama 14 kez oynamak istemediğim bir maçtı. Avrupa Şampiyonası’nda yüzyıllardır ulaşılması çok zor olan bir rekor. 14 kez rekor kırabilmek.” “Greko-Romen gibi bir stilde gerçekten zor. Umarım bir sonraki Olimpiyatlarda en iyi zamanı geçirip altın madalyayı alıp başka bir Avrupa Şampiyonasına gidip bu şekilde bitirmek daha iyi olur.”

“Maç sırasında kızımın ‘baba, baba’ diyen sesini duyabiliyordum”

Final maçında ailesinin desteğini sonuna kadar hissettiğini belirten Kayaalp, “Maç boyunca kızımın ‘baba, baba’ seslerini duyabiliyordum. Bana çok iyi destek oldu. Hatta şunu söyleyebilirim ki bana çok güç verdi. Sonraki maçlara da gelmelerini çok isterim. Maça inanılmaz bir konsantrasyonla giriyorum. Onlar da. “Onların maçı izlediğini görünce kendimi daha güçlü hissediyorum. Onlara canlı bir şampiyonluk deneyimi yaşatmak için bir şans olur” dedi.

Kayaalp’in açıklamasının ardından havalimanında hatıra fotoğrafı çektirildi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu