Haber

Pistorius, Almanya’nın yeni Savunma Bakanı olarak yemin etti

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, Başkan Frank Walter Steinmeier’den atama belgesini aldıktan sonra Federal Meclis’te yemin etti.

Pistorius, bu sabah Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve selefi Christine Lambrecht ile birlikte Bellevue Sarayı’na gitti ve Savunma Bakanı olarak atanmasını Cumhurbaşkanı Steinmeier’den aldı.

Steinmeier burada yaptığı konuşmada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik vahşi saldırısının milyonlarca insanın mağdur olmasına neden olduğunu ve Avrupa güvenlik düzenini yerle bir ettiğini belirtti.

Tehditlerin ve jeopolitik değişikliklerin olduğu bir ortamda Alman ordusunu caydırıcı ve savunmaya hazır hale getirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Steinmeier, “Avrupa’nın ortasında güçlü bir ülke olarak sadece kendimize karşı değil, Yalnız değiliz, ortaklarla ittifak içindeyiz. Bu ortaklar bize güvenmeli, güvenecekler.” dedi.

Almanya’nın uzun süredir bilmediği bir tehdit ve tehlike anında Pistorius’un bakanlığı devraldığını belirten Steinmeier, “Gelecekteki tüm zorluklar ve gereklilikler için artık sakin bir kafaya, güçlü bir yönetime, net bir dile ve siyasi deneyime ihtiyacınız var.” reformlar.” dedim.

Steinmeier, Pistorius’un Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı 10 yıl ve diğer zor siyasi görevler sırasında gösterdiği tüm bunlara sahip olduğunu kaydetti.

Başkan Steinmeier, Boris Pistorius’u yeni görevinden dolayı tebrik etti ve görevinden ayrılan Christine Lambrecht’e hizmetleri için teşekkür etti.

Daha sonra Bellevue Sarayı’ndan ayrılan Pistorius, Federal Meclis’e geldi ve göreve başlamak için yemin etti.

Bakan Pistorius da bugün görevinin ilk gününde Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşılanacak, ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüşecek.

Lambrecht istifa mektubunu 16 Ocak’ta Başbakan Scholz’a sundu ve 17 Ocak’ta Boris Pistorius’un yeni Savunma Bakanı olacağı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu