Haber

Nijer’de Darbe Sonrası Bazı Bakanlar Gözaltına Alındı

26 Temmuz’da Nijer’de yönetimi ele geçiren cunta, Cumhurbaşkanı Mohammad Bazum hükümetinde bazı bakan ve yetkilileri gözaltına aldı.

Başkan Bazum’un partisi PNDS-Tarayya’dan yapılan yazılı açıklamada, darbecilerin gece yarısı bazı parti yetkililerini ve bakanları gözaltına aldığı açıklandı.

Açıklamada, İçişleri Bakanı Hama Amadou Souley, Maden Bakanı Hadiza Ousseini ve Ulaştırma Bakanı Oumarou Malam Alma’nın gözaltına alındığı kaydedildi.

Gözaltına alınan bakanlar arasında aralarında Petrol Bakanı Sani Issoufou Mahamadou’nun da bulunduğu, cunta ile Bazum arasında arabuluculuk yapan eski Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun oğlunun da olduğu belirtildi.

Açıklamada, bu sabah itibarıyla çok sayıda bakana ulaşılamadığı paylaşılırken, demokrasi yanlılarının keyfi gözaltılarla korkutulmaya çalışıldığı vurgulandı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Orgeneral Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

haber-lapseki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu