Haber

Mersin’de Polis Evi Saldırı Vakası Devam Ediyor

Mersin’in merkez Mezitli ilçesindeki Tece Polisevi’ne geçen yıl düzenlenen terör saldırısıyla ilgili olarak 7’si tutuklu, 2’si firari, biri tutuklu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıklar hakkında 2 ağırlaştırılmış müebbet ve 227 yıla kadar hapis cezası istendi.

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Sait D., Abdulgalip G., Zeki Ö., Mazlum K., Mazlum D., Kahraman B. ve Ahmet E. katıldı. Avukatların da hazır bulunduğu duruşmaya sanık Fatih S. katılmadı. Mahkeme heyeti, önceki celsede aldığı karar doğrultusunda, teröristlerin saldırı hazırlığında olduğu öne sürülen Tarsus ilçesi Yaramış Mahallesi’ndeki alanda keşif yapıldığını bildirdi.

Cumhuriyet savcısı mütalaasına göre adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

2 teröristi aracıyla kent merkezine götürmekle suçlanan sanık Abdulgalip G., mahkemedeki savunmasında, “Bu kişiler evden kaçtığını beyan ettikleri için insanlık adına Tarsus’u Mersin’e bıraktım. “

Teröristlerin paramotorla geldikleri alanda güvenlik önlemi alan sanık Sait D., teröristleri tanımadığını öne sürerek, “Suç işlemedim, iyilik yaptım.

Tanıklar ve avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti, diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederken, Sait D, Abdulgalip G, Zeki Ö, Mazlum K, Mazlum D, Kahraman B. ve Ahmet E’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, teröristlerin polis evinin yanındaki çöp konteynerine bıraktıkları patlayıcıda parmak izleri tespit edilen firari PKK’lı terörist Dilşah Ercan ile polis evi yakınındaki çöp konteynerine bırakılan firari Ahmet Ahmo hakkında çıkarılan yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar verdi. Paramotorda parmak izleri tespit edilen ve teröristleri saldırıya hazırladıkları belirlenen duruşma, duruşmaya ertelendi.

İddianamede ağır cezalar istendi

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, firari sanıklar Dilşah Ercan ile Ahmet Ahmo, Sait D. ve Abdulgalip G.’ye “devletin birliğini ve vatan bütünlüğünü bozmak”, “getirmek, imal etmek, imal etmek, izinsiz ateşli silah ve mermi nakletmek ve satmak”, “maddelerin tehlikeli bir şekilde izinsiz bulundurulması veya nakli”, “kamu görevi nedeniyle bir kişiyi kasten öldürmek”, “kamu görevi nedeniyle bir kişiyi kasten 7 kez öldürmeye teşebbüs”, ” 3 kez kasten adam öldürmeye teşebbüs” ve “mala ve kamu malına zarar verme” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 227 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diğer sanıklar hakkında ise “Ateşli silah ve mermileri izinsiz sokmak, imal etmek, yurda sokmak ve satmak” ile “tehlikeli madde bulundurmak veya nakletmek” unsurları hariç olmak üzere aynı suçlardan iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 207 yıla kadar hapis cezası istendi. izinsiz mal”.

Mersin’de 26 Eylül 2022’de iki kadın teröristin polis evine düzenlediği saldırıda polis memuru Sedat Gezer öldü, meslektaşı Abdulkadir Öztürk yaralandı. Kurşunun isabet ettiği bir kadın ile yüksekten atlayan 2 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren teröristler, üzerlerine konan patlayıcıyı patlatarak öldü. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu