Ekonomi

Lyft hisseleri ilk çeyrek zararıyla %3 düştü

SAN FRANCISCO – Lyft Inc. (NASDAQ:LYFT) 2024 yılının ilk çeyreği için analist beklentilerini aşan rakamlarla önemli bir gelir artışı bildirdi.

Araç paylaşım şirketinin geliri 1,3 milyar dolara ulaşarak 1,16 milyar dolarlık konsensüs tahmininden kayda değer bir artış gösterdi. Ancak şirket, analistlerin 0,08 dolarlık tahminini kaçırarak -0,08 dolarlık düzeltilmiş EPS açıkladı.

LYFT hisseleri mesai sonrası işlemlerde %3 düşüş gösterdi.

Lyft’in finansal performansı, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla gelirde %28’lik bir artışı yansıtıyor ve bu da şirket için güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Brüt rezervasyonlar da yıldan yıla (YoY) %21 gibi önemli bir artış göstererek 3,7 milyar dolara ulaştı.

CEO David Risher, güçlü sonuçları Lyft’in inovasyon ve müşteri memnuniyetine olan bağlılığına bağladı ve bunun sürücüler ve sürücüler arasında daha fazla tercih edilmesini sağladığını belirtti. CFO Erin Brewer, bu talep artışının Lyft’in üst düzey büyümesine ve üst üste ikinci çeyrekte pozitif serbest nakit akışına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Lyft, 2024’ün ikinci çeyreği için 4,0 milyar ila 4,1 milyar dolar arasında brüt rezervasyon ve 95 milyon ila 100 milyon dolar arasında düzeltilmiş FAVÖK öngörüyor ve bu da brüt rezervasyonların yüzdesi olarak yaklaşık %2,4’lük bir marj anlamına geliyor.

Şirket tüm yıla ilişkin finansal hedefleri konusunda iyimserliğini koruyor ve 24. mali yıl için serbest nakit akışına dönüşüm görünümünü güncelleyerek düzeltilmiş FAVÖK’ün en az %70’inin serbest nakit akışına dönüşmesini bekliyor.

İlk çeyrekte öne çıkan operasyonel gelişmeler arasında yolculuk sayısındaki yıllık %23’lük artış ve aktif sürücü sayısındaki yıllık %12’lik artış yer alıyor; bu da sürücüleri elde tutma ve yeni kullanıcı kazanma konusundaki gelişmeleri yansıtıyor. Lyft’in Sürücü Kazanç Taahhüdü’nün uygulamaya konması da sürücü işe alma ve elde tutma çabalarını olumlu yönde etkiledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayrıca, Women+ Connect gibi girişimler ülke çapında iyi karşılandı ve ilk çeyrekte kadın ve ikili olmayan sürücü aktivasyonlarında yaklaşık %24’lük bir artışa yol açtı.

Lyft, Kanada’daki genişlemesini sürdürürken, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla iki katına çıkan yolculuklar ve iki katından fazla yeni sürücü aktivasyonu ve sürücü saatleri yaşadı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu