Haber

İsrail ve ABD Savunma Bakanları “protestolar” nedeniyle Tel Aviv’deki havaalanı yakınında buluşacak

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın yarın ülkeyi ziyaret edecek ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Tel Aviv’deki Uluslararası Ben Gurion Havalimanı yakınlarında görüşeceği belirtildi.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Gallant ile ABD’li mevkidaşı arasında Austin’de gerçekleşecek görüşmenin Uluslararası Ben Gurion Havalimanı yakınlarındaki İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) merkezinde gerçekleşeceği kaydedildi.

The Times of Israel’in haberinde, tartışmalı yargı yönetmeliğine karşı yarın yapılacak protestolar nedeniyle görüşmenin havalimanından ulaşılabilen IAI karargahında yapılacağı yazıldı.

Haberde, yarın sabah erken saatlerde Ortadoğu tipinin son durağı olan İsrail’e gelmesi beklenen ABD Savunma Bakanı Austin’in kısa bir ziyarette bulunacağı bilgisi verildi.

The Times of Israel gazetesinde dün yer alan haberde, yarın İtalya’yı ziyaret edecek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenlemesine yönelik protestolar nedeniyle Kudüs’ten Tel Aviv’e helikopterle uçmak zorunda kalabileceği belirtildi.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme girişimleri, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargı sistemi arasında gerginliğe yol açtı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” muhalefet gerekçesiyle Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini kaldıracağını açıkladığı yargı düzenlemesinde belirtti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak ileterek, şikayetlerinin “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması” odaklı olduğunu paylaştı.

Başkan Isaac Herzog, hükümetin yargı düzenlemesi konusunda fikir birliğine “yakın” olduğunu söyledi. Buna rağmen muhalefet liderleri, hükümetin düzenleyici yasama sürecini durdurmadan müzakereleri reddettiklerini söylediler.

Ülkede, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı 9 haftadır her Cumartesi günü kitlesel gösteriler yapılıyor.

Başta Tel Aviv olmak üzere ülkenin onlarca noktasında ve Hayfa, Batı Kudüs, Birussebi ve Netanya gibi büyük şehirlerde düzenlenen gösterilere on binlerce İsrailli katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu