Haber

Gazze Sağlık Bakanlığı: Ölü sayısı 25 bini aştı

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana Gazze Şeridi’nde hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 25 bini aştı.

ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütleri listesinde yer alan Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Gazze Şeridi’nde o tarihten bu yana öldürülen kişi sayısı açıklandı. 7 Ekim’deki saldırılarda sayı 25 bin 105’e yükseldi. Saldırılarda 62 bin 681 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerin yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğu belirtildi.

Açıklamada, İsrail saldırıları sonucu yalnızca son 24 saatte 178 kişinin öldüğü, 293 kişinin de yaralandığı belirtildi.

İsrail ordusu: Çok sayıda terörist öldürüldü

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki operasyonda “çok sayıda teröristin” öldürüldüğü ve çok sayıda silahın bulunduğu bildirildi. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin sosyal medya hesabından bugün yapılan açıklamada, silahlı Filistinlilerin bir binaya ateş açtığı saldırıda “tehdidin ortadan kaldırıldığı” belirtildi. Açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde “15 teröristin etkisiz hale getirildiği” belirtildi. Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta keskin nişancıların hava kuvvetlerinin desteğiyle “çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdiği” belirtildi. Bir binada Hamas’a ait üniformalar ve çok sayıda silahın bulunduğu belirtildi.

WSJ: Hamas savaşçılarının yüzde 20 ila 30’u öldürüldü

Amerikan Wall Street Dergisi Gazete, ABD istihbarat servislerine dayandırdığı haberinde, İsrail’in şu ana kadar Hamas savaşçılarının yüzde 20 ila 30’unu öldürdüğünü bildirdi. Haberde İsrail’in Hamas’ı yok etme hedefinden hâlâ uzak olduğuna dikkat çekildi. İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkilinin gazeteye verdiği bilgiye göre, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını aylarca sürdürebilecek mühimmata sahip olduğu tahmin ediliyor. Hamas’ın Gazze şehrinin bazı bölgelerinde polis güçlerini harekete geçirmeye çalıştığı da kaydedildi. Haberde, ABD’nin savaşla ilgili hedeflerini yeniden değerlendirdiği ve Hamas’ı tamamen yok etmek yerine bir güvenlik tehdidi olarak zayıflatmayı hedeflediği belirtildi. ABD’nin iddialarına göre Hamas’ın savaştan önce 25 ila 30 bin savaşçısı vardı. İsrail, 7 Ekim’den bu yana 9 bin teröristin öldürüldüğünü belirtiyor.


İsrail, savaşın başından bu yana 9 bin teröristi öldürdüğünü belirtiyor. Fotoğraf: DW

İsrail ordusunun verdiği bilgiye göre, Gazze Şeridi’nde kara operasyonunun başlatıldığı ekim ayı sonundan bu yana Hamas’la yaşanan çatışmalarda yaklaşık 195 asker hayatını kaybetti, 1.200’den fazla asker de yaralandı. Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana öldürülen asker sayısının 531 olduğu belirtiliyor.

Bakan Fidan, Hamas siyasi lideri Haniye ile görüştü

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün Ankara’da Hamas Siyasi Ofisi Lideri İsmail Haniye’yi kabul etti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Fidan ile Haniye arasındaki görüşmede Gazze’de bir an önce ateşkes sağlanması, insani yardımların artırılması, rehinelerin serbest bırakılması ve kalıcı barış için iki devletli çözüm gibi konular görüşüldü.

Katar’da yaşayan Haniye ile Fidan’ın son resmi teması 16 Ekim’deki telefon görüşmesiydi.


Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas Siyasi Ofisi Lideri İsmail Haniye ile görüştüFotoğraf: Alaa Al-Sukhni/REUTERS

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taraflar arasında arabuluculuk teklifinde bulundu. Ancak Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamalarda, “Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını korumak için mücadele eden bir özgürlük ve mücahit grubudur” diyerek İsrail’i “terör devleti” olarak tanımladı.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği baskında yaklaşık 1.200 kişi öldürülmüş, 250 kişi de rehin alınmıştı. İsrail’in verdiği bilgiye göre Hamas’ın elinde halen 132 rehine bulunuyor. Rehinelerden 27’sinin de öldüğü iddia ediliyor.

AFP, dpa/JD, HT

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu