Haber

Eyyam-ı Bahur nedir? Eyyam-ı Bahur ısısı ne demektir? Eyyam-ı Bahur ne zaman başlıyor?

Eyyam-ı Bahur nedir? Eyyam-ı Bahur ısısı ne demektir? Eyyam-ı Bahur ne zaman başlıyor? merak ediliyor. Çarşamba gününden itibaren Türkiye, çöl sıcağı, cehennem sıcağı ve Afrika sıcağı olarak da adlandırılan yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı “eyyam-ı bahur”un etkisi altına girecek. Arama motorlarında Eyyam-ı Bahur nedir? Eyyam-ı Bahur ısısı ne demektir? Eyyam-ı Bahur ne zaman başlıyor? sorular incelenir.

EYYAM-I BAHUR NEDİR?

Eyyamıbahur, yazın en sıcak ve bunaltıcı günlerine verilen Arapça kökenli Türkçe bir kelimedir. Kuzey yarımkürede ise Temmuz ve Eylül ortası olarak kabul edilir. Güney yarımkürede bu tarih Ocak ve Mart aylarına denk gelir. Kesin tarih bölgeye, boylama ve iklim koşullarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

EYYAM-I BAHUR TÜRKİYE’DE NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Birkaç gündür sıcaklıkların mevsim normallerinde seyrettiği Türkiye, çarşamba gününden itibaren eyyam-ı bahurun ​​etkisi altına girdi. Birçok şehirde termometrelerin 40 dereceyi görmesi bekleniyor. Vatandaşlara uyarı, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hüseyin Toros, “İstanbul halkı eyyam-ı bahur sıcağındaki nemden bunalıcak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu