Teknoloji

Elektrikli araçların çalışma prensibini hala tam olarak anlayamayanlar toplansın: Sistemin nasıl çalıştığını detaylı olarak anlattık!

Elektrikli otomobil klasik otomobilden farklı elektrik motoru, aküVe elektronik şarj İçerir. Buna karşılık içten yanmalı motor, şanzıman, yakıt deposu ve egzoz gibi pek çok parçayı bünyesinde barındırmıyor.

Peki  Geleneksel otomobilden pek çok açıdan farklı olup çevreye duyarlılığı ve performansıyla öne çıkıyor. elektrikli arabalarNasıl çalışıyorlar?

Gerilim çatışması! AC ve DC motorlar.

Çoğunlukla elektrikli otomobillerde AC (alternatif akım)veya DC (doğru akım) motorlar kullanılmaktadır. DC motorlar 96 ile 192 volt arasında çalışır ve kısa süreliğine yüksek güç sağlayarak hızlanma avantajı sunar. AC motorlar genellikle trifaze ve 240 volt olarak çalışarak frenleme sırasında gücün geri kazanılmasına olanak sağlar.

Personel elektrikle çalışır: stator ve rotor.

Statik ve elektrik motoru hareket etmiyor Modül olarak tanımlanan stator, dönen bir manyetik alan oluşturmaktan sorumlu halka şeklinde bir bileşendir. Rotor elektrikle çalışır kinetik enerjiyeDönüşümde önemli bir role sahiptir.

statordaki bobinler tarafından üretilir elektromanyetik alan, Rotorun iletken tellerinin üzerinden geçerek rotorun dönmesine neden olur. Rotor döndükçe kendisine bağlı tekerlekleri ve dişlileri hareket ettirerek kinetik güç sağlar.

Şimdi bu konulara olan ilginin nasıl ilerlediğini görelim:

Bu seyahat, pilde depolanan gücü kullanır. motora iletilerek Başlangıç. Aküdeki doğru akım, motora verilmeden önce kontrol ünitesine gönderilerek alternatif akıma dönüştürülür. Dönüştürülen elektrik akımı ilk olarak motorun stator modülüne gönderilir.

Statorun iç duvarlarında yer alan, iletken tellerden oluşan, karşılıklı dizilmiş diğer üç bobinden sırayla geçen elektrik akımını, üç fazda gerçekleştirilen bir tür takip eder. elektromanyetik alan Yaratır. Bu elektrik akımı rotor üzerindeki iletken çubuklardan geçerek kesicinin dönmesine neden olur.

Rotorun dönüşü, sürüş için gerekli olan otomobil dişlilerini hareket ettirir. mekanik enerji yaratırve böylece araç çalışır hale gelir.

Temel olarak elektrikli araçların çalışma prensibi budur. Bu yeni nesil arabaları mı yoksa içten yanmalı motorlu olanları mı tercih edersiniz?

Kaynaklar: Toyota Türkiye, TÜBİTAK

Elektrikli araçlarla ilgili diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu