Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan “21. Yüzyılın Parlayan Yıldızı: Türk Devletleri Teşkilatı” kitabı

“21. Yüzyılın Parlayan Yıldızı: Türk Devletleri Teşkilatı” kitabı, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Liderleri Konseyi 10. Zirvesi’ne özel hazırlandı.

Önsözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaleme aldığı kitap, Türkiye’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelerle geçmişten günümüze dostluk ve kardeşlik bağlarıyla pekişen bağlarını detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. ekonomiden kültüre, ulaşımdan elektriğe, sağlıktan eğitime, medyadan bilim ve teknolojiye. Koymak.

Türkiye ile diğer Türk Cumhuriyetleri arasındaki işbirliğini, Türk Devletleri Teşkilatı’nın tarihini ve teşkilat yapısını anlatan “21. Yüzyılın Parlayan Yıldızı: Türk Devletleri Teşkilatı” kitabında, Türk devletleri ve halklarının gösterdiği insani dayanışma, Salgın sırasında İkinci Karabağ Savaşı ve yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depreminden de bahsediliyor. yer verilir.

Türk Devletleri Teşkilatı ve Türkiye’nin örgüte üye ülkelerle ilişkileri konusunda referans eser niteliği taşıyan çalışma, “Türk Devletleri Teşkilatı Olarak Teşkilat”, “Ortak Geçmiş, Güçlü Gelecek – İşbirliği Alanları” başlıklı 3 bölümden oluşmaktadır. İşbirliği”, “Zor Zamanlarda Hep Birlikte”.

“Türkiye Yüzyılında Türk devletleriyle birlikte daha güçlü olacağımıza yürekten inanıyorum.”

Kitabın girişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı kökten geldiğimiz, aynı tarih ve kültürden geldiğimiz, acıda da sevinçte de birlikte olduğumuz Türk halkı ve devletleriyle ilişkilerimiz ve işbirliği alanlarımızı anlattı. her geçen gün gelişmeye ve güçlenmeye devam ediyoruz.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın, Türk devletleri arasındaki bağların güçlenmesinde, iştiraklerin artmasında ve Türk halkları arasındaki dayanışmanın artmasında büyük payı olan yapılardan biri olduğuna işaret eden Erdoğan, bu yapının Siyasi, beşeri ve ekonomik bağlar üzerine kurulu olan işbirliği giderek güçleniyor ve bu işbirliği Türk halkları arasındaki tarihi bağları ve empatiyi artırmayı hedefliyor. Her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Bu kapsamda Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı olarak uluslararası ve bölgesel konularda ortaklaşarak ortak sorunlara çözüm ürettiklerini, teröre, Türk ve İslam düşmanlığına karşı birlikte mücadele ettiklerini ifade etti.

Siyasi ve stratejik işbirliklerinin her geçen gün arttığı üye ülkeler olarak ekonomiden siyasete, kültürden turizme, eğitimden spora birçok alanda bu işbirliklerini artırmak için faaliyetler yürüttüklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bütün bu katılımların çok ötesinde, büyük bir sevgi köprüsü kurduğumuz Türk dünyası ile üzüntü ve sevinç içinde bir aradayız. Kahramanmaraş depremi sonrasında örgüte üye ülkelerin yardım çağrımıza hızlı yanıt vermesi, ‘Asrın felaketi’ dediğimiz 6 Şubat 2023’te yaşadığımız sevinç ve üzüntü, birlik olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Bu büyük süreçte birçok vesileyle yanımızda olan hemşerilerimiz. Deprem felaketinde arama kurtarmadan sağlık ve barınmaya kadar deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için değerli bir çaba sarf edildi.Türkiye’nin bu zor günlerinde gösterilen dayanışma merhum Kazak yazar ve düşünür Mustafa Çokay’ın eseriydi’ Her Türk’ün iki vatanı vardır: Birincisi doğduğu toprak, ikincisi Türkiye’dir.’ Böylece sözlerinin doğruluğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Bu nedenlerle kuruluşundan bu yana geçen 14 yılda, devletlerarası işbirliğini esas alan bir disiplinle var gücüyle çalışan Teşkilatımızın, her geçen yıl bir adım daha ileri gideceğine olan inancım tamdır. Türk devletleri olarak tarihi ve kültürel bağlarımızı derinleştirmek; Siyasi, ekonomik ve sosyal bağlarımızı daha da geliştirmek, iştiraklerimizi artırmak en önemli hedeflerimizden biridir. Çünkü biz güçlü olursak Türk dünyası güvende olur, birlik olursak terörle mücadelemiz, Türk ve İslam düşmanlığımız güçlü olur, tüm mazlum coğrafyaların sesi dünyada daha güçlü duyulur.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin üye ülkelerin rızasıyla Türk Devletleri Örgütü’ne gözlemci üye olarak dahil edilmesinin gelecekte tüm Türklerin ve insanlığın sesi olacağının önemli bir göstergesi olduğuna işaret ederek, Erdoğan, “Büyük ortak geçmişe ve tarihe sahip olduğumuz Türk devletleriyle Türk Asrında da her zaman birlikte olacağız.” “Birlikte daha güçlü olacağımıza, geleceğe sağlam ve emin adımlarla yürüyeceğimize canı gönülden inanıyorum. Türk devletleri olarak birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin ilelebet sürmesini temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu