Haber

Ayhan Barut’tan Bakan Kirişci’ye: “Bakanlık Bünyesinde Cumhurbaşkanı Eşi İçin Kurulduğu İddia Edilen Komisyonun Hukuki Dayanağı Nedir?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde komisyon kurulduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Barut, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “Söz konusu iddia doğruysa, bu komisyonun kuruluşu sizin bilginiz dahilinde miydi? Kurulduğu iddia edilen komisyon hangi mevzuata dayanıyordu, hukuki dayanağı nedir?”

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi CHP’li Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi için organik tarım, tıbbi aromatik bitkiler, cet tohumu ve gıda atıkları ile ilgili rapor hazırlamak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Emin Erdoğan. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin tezleriyle ilgili talebi üzerine TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Barut konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bize de iletilen Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili ‘komisyon kurulması’ konusuna açıklık getirilmesini istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Cumhurbaşkanı’nın eşi başdanışmanı ZG komutasında. , SMK, külliyede görev yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın “Organik Tarım, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Ata Tohumları ve Gıda Atıkları” koordinasyonunda komisyon kurulduğu iddiasına açıklık getirmek gerekiyor. 6 aydır ilgili çalışmaların yürütüldüğü söyleniyor ve hazırlanan raporların Cumhurbaşkanı’nın eşine iletildiği iddia ediliyor.

Barut, Bakan Kirişci’ye şu soruları yöneltti:

“Söz konusu iddia doğruysa bu komisyonun kurulması sizin bilginiz dahilinde miydi? Kurulduğu iddia edilen komisyon hangi mevzuata dayanıyordu, hukuki dayanağı nedir? Cumhurbaşkanlığı’nda görevli bir kıdemli danışmanın komutasında yaklaşık 30 üst düzey bürokrat.” Söz konusu komite kurulduysa, bu komitenin 6 aylık çalışması sonucunda ne gibi bulgular ve çıktılar elde edildi? Bunları kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu