Haber

Adıyaman köyleri yardım bekliyor: Ölülerimizi kendimiz büyütüyoruz

Adıyaman’da depremde yıkılan köylerin muhtarları destek bekliyor. Kurtarma ekiplerinin yetersiz kaldığı köylerde yaşayan halk, yakınlarını kendi imkanlarıyla enkazın altından çıkardı.

“Şehir merkezinden gelip buraya sığınanlar var”

Adıyaman Akyazı köyünün muhtarı Ömer Köseoğlu, yaşananları şöyle anlattı: “45 hanelik bir köyüz. Köyümüzde çok fazla tahribat var. Çok şükür ölen ya da yaralanan olmadı. Kuru mamaya, battaniyeye, çocuk kıyafetlerine ihtiyacımız var. Şehir merkezlerinden çok sayıda insan buraya sığındı. Bir evde 30 kişi kalıyor. Bir kamyon yardım etti ama yetersizdi. Bütün akrabalarım buraya geldi. Bazı konutlarda 40 kişi var. Acilen çadır, battaniye, çocuk bezi, gıdaya ihtiyaç var. “

‘Karım, kardeşim, kuzenim öldü’

Tokat Köyü’ndeki depremde yakınlarını kaybeden Ömer Turan, “40-45 hanelik köyümüzde meydana gelen depremde 6 kişi hayatını kaybetti. Evimiz tamamen yıkıldı. Amcamın iki katlı evi de yıkıldı. Eşim, ablam, amcam, kuzenim öldü. Amcamın oğlu ve eşi de öldü. Enkazını kendi imkanlarımızla çıkardık. Yardım bize ulaşamaz. Yağa, şekere, fasulyeye, mercimeğe ihtiyacımız var” dedi.

‘KÖYÜMÜZDE 10 KİŞİ ÖLÜYOR’

Kutluca Köyü Muhtarı Mehmet Aydın, “250 hanelik köyümüzde 50 ev yıkıldı, 10 kişi öldü. Evleri yıkılanlar köydeki top sahasında çadırlarda kalıyor. Gelenleri çıkardık. Kendimiz enkaz altında kaldık. Evler girilecek durumda değil. Rastgele bir kova ve vinç gelmedi. Cesetlerimizi kendi imkanlarımızla çıkardık. Acilen çadır ihtiyacımız var. Sabaha kadar dışarıdayız. Bize kıyafet getirme. Çadır ve yakıta ihtiyacımız var. Kömüre ihtiyacımız var. Yaralılar hastanelere sevk edildi. Aslında ölüleri gömdük. AFAD buraya gelmedi.”

‘ÇADIRA İHTİYACIMIZ VAR’

Alişer Köyü Muhtarı Sait Aslan, “Köyümüz 45 hanelik bir köy. Ancak birçok hane yıkıldı. Çok şükür yaralı ya da ölü yok. Bir çadıra ihtiyacımız var. İnsanlar içeri giremiyor. Herkes dışarıda. Gıda yardımı yapıldı ama çadıra ihtiyacımız var” dedi.

haber-darica.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu