Haber

ABD’den ‘seçim’ analizi: ‘Dikkat Ogan seçmeninde olacak’

ABD’li Politico haber sitesi 14 Mayıs seçimlerine ilişkin haberinde, Cumhurbaşkanlığı adayları Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük ihtimalle ikinci turda karşı karşıya geleceğini yazdı.

Christian Oliver ve Elçin Poyrazlar imzalı haberde, görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun birinci ligde seçimi kazanmak için geçmek zorunda oldukları yüzde 50 sınırını geçemedikleri belirtildi.

‘ERDOĞAN HIZLANDIRDIĞINI HİSSEDİYOR’

Oliver ve Poyrazlar, Erdoğan’ın seçim gecesi yaptığı konuşmadan gözlemlerini paylaşarak, Erdoğan’ın “Pazar günü yapılan ilk turda beklenenden daha az oy alan rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu yenmek için ivme kazandığını hissettiğini” yazdı.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun ikinci tip seçime hazır olduklarına dair açıklamalarını hatırlatan gazeteciler, Çet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ı işaret ederek, “Ne verecekse ona odaklanacak” dedi.

‘DÜNYANIN YAKIN İZLENEN SEÇİMİ’

Politico, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçiminin ‘bu yıl dünyanın en yakından izlenen siyasi yarışlarından biri olduğunu çünkü bu seçimin Türkiye’de demokrasinin geleceği ile Avrupa ve Ortadoğu’da güvenliğin geleceği için sonuçları olacağını’ belirtti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu