Haber

900 yıllık Germir İlçesi turizme açılmayı bekliyor

9 asırlık mahalle turizme kazandırılmayı bekliyor

Germir İlçe Muhtarı Ali Kapısız:

“Dedelerinin topraklarını görmeye gelen turistler, karşılaştıkları manzara karşısında hayrete düşüyor.”

KAYSERİ – Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı 900 yıllık Germir Mahallesi, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden kalma yapılarla turizme açılmayı bekliyor.

Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Germir Mahallesi, kesme taşlardan yapılmış eski evleri ve üç kilisesiyle ünlü sinemacı Elia Kazan’ın doğduğu mahalle olarak biliniyor. Germir’in 18. yüzyılda kurulduğu düşünülürken yapılan araştırmalar yerleşimin tarihinin 12-13. yüzyıllara kadar uzandığını gösteriyor. Yüzyılda kurulduğu ortaya çıktı. Germir, antik çağlardan 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar çoğunluğu Hıristiyanlardan oluşan üç kültürün dostça bir arada yaşamasına tanıklık eden bir yerleşim yeri olarak biliniyor. Yapılan araştırmalar bölgede Ortodoks Rumların, Apostolik ve Ortodoks Ermenilerin ve Müslüman Türklerin yaşadığını ortaya çıkardı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bölgede sadece Türkler yaşamaya devam ediyor. Araştırmaya göre Hıristiyanların göçünden sonra bölgenin bir süre göçmenlere ev sahipliği yaptığı, diğer kültürlerin ise çeşitli nedenlerle burayı terk etmek zorunda kaldığı belirlendi. Günümüzde pek çok tarihi mekanın defineciler tarafından tahrip edildiği bölge, harabeye dönüşmüş durumda.

Germir Mahalle Muhtarı Ali Kapısız, mahalledeki zenginliklerin turizme kazandırılması halinde yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi haline geleceğini belirterek, “Germir Mahallesi, Melikgazi ilçesine bağlı, şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta bir köydür. Üç medeniyete ev sahipliği yapan ama artık mahalle olan bu üç medeniyetten geriye kalan üç kilise de artık harabe ve atıl durumdadır. Definecilerin uğrak noktasıdır. Buraların turizme kazandırılması için birçok girişimde bulunduk. Ancak bir sonuç alamadık. Burayı turizme kazandırmak için önce üç medeniyetin yaşadığını söyledik. Onların geride bıraktıkları güzel taşlar ise “Binalarımız, evlerimiz, konaklarımız var. Daha önce çok sayıda Ermeni, Rum ve Türk’e ev sahipliği yapan bu yerin restore edilmesi gerekiyor. Germir’den giden Ermenilerin torunları dedelerinin, atalarının yerlerini görmeye geliyorlar. Ancak burada gördükleri manzara kafalarını oldukça karıştırır. Yetkililere seslenirsek burası 7 kilometre uzaklıkta ve bir yerli olarak burayı turizme dönüştürürsek yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi haline geleceğine yürekten inanıyorum. “Bu eski bir yapı, gelecek nesillere aktarılmak üzere turizme kazandırılırsa çok faydalı olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu